
Konferencija Span Cyber Security Arena, održana u Opatiji, okupila je brojne predstavnike privatnog i javnog sektora s ciljem podizanja kolektivne svijesti o zaštiti organizacija u kontekstu rastućih geopolitičkih napetosti i sve sofisticiranijih kibernetičkih prijetnji.
Svijet kakvog poznajemo se promijenio – aktualni geopolitički sukobi sve se više prenose i u kibernetički prostor. Zbog toga kibernetička sigurnost postaje ključni stup društvene i ekonomske stabilnosti. To je bila glavna poruka jedne od najvećih regionalnih konferencija o kibernetičkoj sigurnosti – Span Cyber Security Arena – koja je u hotelu Ambasador u Opatiji okupila vodeće međunarodne i domaće stručnjake.
„Kibernetička sigurnost danas postaje srce svake tvrtke, a IT stručnjaci moraju sjediti za istim stolom s upravom, pravnicima i timovima za usklađenost. Svi oni moraju uspostaviti zajednički jezik jer regulatorni pritisci rastu, a odgovornost za sigurnost više se ne može delegirati na jednu funkciju,” istaknuo je Nikola Dujmović, predsjednik Uprave Spana, na otvorenju konferencije.
Sve sofisticiranija budućnost: kako napadi, tako i obrana
Konferencija je započela uvodnim govorima bivšeg analitičara američke Nacionalne sigurnosne agencije (NSA) Ire Winklera i tehničkog direktora IBM-a Martina Svika. Winkler, kojeg često nazivaju "modernim Jamesom Bondom" zbog inovativnih simulacija špijunaže koje su pomogle nekim od najvećih svjetskih organizacija ojačati njihovu sigurnost, postavio je ključno pitanje: Može li jedna neoprezna ljudska pogreška srušiti cijelu tvrtku? Naglasio je kako se sigurnost više ne smije oslanjati isključivo na budnost korisnika, već sustavi moraju biti dizajnirani tako da spriječe eskalaciju ljudske pogreške u ozbiljan incident.
Martin Svik upozorio je da se moramo ozbiljno pripremiti za budućnost u kojoj će kvantna računala biti dovoljno moćna da razbiju enkripciju koja štiti naše bankovne račune, e-poštu i državne tajne.
Među najistaknutijim govornicima bio je i američki stručnjak za kibernetičku sigurnost Andy Thompson, koji je govorio o Agentnoj umjetnoj inteligenciji – sposobnoj za autonomno donošenje odluka i samostalno djelovanje – te njezinoj sve značajnijoj ulozi, kako u kibernetičkim napadima, tako i u obrani od njih.
Osim brojnih tehničkih stručnjaka, na konferenciji su govorili i pravnici, regulatorni stručnjaci, geopolitički analitičari i komunikacijski savjetnici, pružajući sveobuhvatan pogled na izazove koji slijede.
„Kibernetička sigurnost više nije isključivo tehničko pitanje. Na nju utječe društveno-politički kontekst u kojem živimo, a pravni i regulatorni okvir pomažu nam u učinkovitom suočavanju s tim izazovima. I konačno, kada dođe do kibernetičke krize, moramo znati kako adekvatno komunicirati,” rekla je Antonija Vojnović, voditeljica Odjela za upravljanje, rizike i usklađenost (GRC) u Spanu, koja je zajedno s Hrvojem Englmanom, glavnim direktorom informacijske sigurnosti (CISO) u Spanu, suvodila konferenciju.
Na konferenciji su predstavljeni i aktualni pravni okviri kroz izlaganja Miroslava Kote i Domagoja Javorovića iz Zavoda za sigurnost informacijskih sustava. Martina Dragičević, voditeljica Radne skupine za kibernetičku sigurnost pri Hrvatskoj udruzi poslodavaca, pojasnila je kako se organizacije mogu snaći i uspjeti u sve dinamičnijem regulatornom okruženju.
Nacionalne politike sele se u kibernetički prostor
Današnji kibernetički napadi više nisu samo djelo kriminalaca ili hakera u potrazi za osobnom koristi. Sve češće postaju oruđe ostvarivanja državnih interesa. Robin Dimyanoglu govorio je o toj neugodnoj stvarnosti u svom izlaganju temeljenom na knjizi „Geopolitical Cyber Threat Intelligence”. Analizirao je kako se nacionalne strategije i političko-ekonomski ciljevi pretaču u konkretne kibernetičke napade. Na primjerima iz stvarnog svijeta – od rata u Ukrajini do napetosti između Irana i Izraela – pokazao je kako razumijevanje državnih motiva može pomoći u predviđanju budućih prijetnji.
Ove godine, Span Cyber Security Arena traje tri dana, donosi više od četrdeset sati sadržaja i okuplja 450 sudionika, čime dodatno učvršćuje svoj status jedne od vodećih konferencija o kibernetičkoj sigurnosti u regiji.
O organizatoru:
Span je vodeća hrvatska IT kompanija s više od 30 godina iskustva u razvoju i implementaciji naprednih tehnoloških rješenja. Većinu prihoda ostvaruje na međunarodnim tržištima, a osim u Hrvatskoj, posluje putem povezanih društava u Europi, Aziji i Sjedinjenim Američkim Državama. Od 2021. godine dionice Spana kotiraju na Zagrebačkoj burzi.
Span je prepoznat kao multi-specijalist i poslovanje usmjerava na tri ključna strateška područja: računalstvo u oblaku, kibernetičku sigurnost i umjetnu inteligenciju. Span je pouzdan, profesionalan i predan partner koji gradi dugoročne odnose s korisnicima i surađuje s vodećim svjetskim i regionalnim organizacijama, uključujući Microsoft i Google. Zapošljava više od 850 stručnjaka koji projektiraju, implementiraju i održavaju kompleksne, visoko dostupne informacijske sustave s ciljem povećanja sigurnosti, produktivnosti i konkurentnosti korisnika.
Od 1998. godine AmCham Hrvatska predstavlja poslovne interese američkih, međunarodnih i hrvatskih poduzeća. S više od 350 članova, koji zapošljavaju oko 100.000 osoba, glas smo međunarodnih poduzeća u Hrvatskoj. Prvi smo izbor međunarodnih poduzeća u zagovaranju javnih politika.
pridružite nam se