
Ministar Primorac najavio digitalizaciju Porezne uprave kao prioritet u ovoj godini.
Američka gospodarska komora u Hrvatskoj (AmCham) je održala peto izdanje konferencije ''Održivi porezni sustav: politika, praksa i perspektive''. Na konferenciji se razgovaralo o potencijalnim mjerama koje su usmjerene na daljnje rasterećenje rada, administrativno pojednostavljenje poslovanja i digitalizaciju sustava te porezne olakšice u kontekstu istraživanja i razvoja.
AmCham je predstavio svoje „Preporuke za reformu poreznog sustava u 2025.“. Ključne preporuke u konteksta poreza na dohodak uključuju:
dok u kontekstu poreza na dobit preporuke su usmjerene na:
„Američka gospodarska komora u Hrvatskoj pozdravlja dosadašnje napore Vlade Hrvatske i nadležnih institucija u provedbi poreznih izmjena koje su u proteklim godinama rezultirale značajnim iskoracima u smjeru rasterećenja rada i poduzetništva“ istaknula je Andrea Doko Jelušić, te je dodala kako „izazovima koje donose promjenjivi globalni ekonomski trendovi, inflacija i potreba za zadržavanjem i privlačenjem kvalificirane radne snage, postoji prostor za daljnje unaprjeđenje poreznog sustava.“
„Održivi porezni sustav predstavlja ključnu komponentu ekonomske politike koja balansira potrebne javne prihode s društvenim i okolišnim ciljevima. Važno je napomenuti da politika održivog poreznog sustava kroz porezne izmjene osigurava pravednu raspodjelu poreznog opterećenja, potiče ekološki prihvatljive aktivnosti i smanjuje društvene nejednakosti. Perspektive održivog poreznog sustava ovise o globalnim i lokalnim izazovima, a promjene i razvoj poreznog sustava osiguravaju ekonomski rast i socijalnu pravdu.
Uz promjene koje smanjuju porezno opterećenje u cilju postignuća pravednosti sustava, cjelovita digitalizacija poslovnih procesa značajno će smanjiti administrativno opterećenje svih sudionika u oporezivanju. Nastavno na navedeno treba spomenuti projekt „Fiskalizacija 2.0“ jer se godišnja ušteda u administrativnom opterećenju poduzetnika, koja će proizaći između ostaloga i iz ukidanja obrazaca procjenjuje na više od 120 milijuna eura.“ istaknuo je potpredsjednik Vlade i ministar financija Marko Primorac.
Nakon govora potpredsjednika Vlade, Vladimir Nol, partner iz Forvis Mazarsa je predstavio AmCham-ove porezne preporuke 2025. pod nazivom „Porez na dohodak i obvezni doprinosi - komparativna analiza usporedivih država“.
„U smislu poreza na dohodak i obveznih doprinosa, Hrvatska je godinama slovila kao skupa zemlja sa dosta visokim nametima, ali to se značajno popravilo kroz ovih nekoliko krugova porezne reforme. To se na prvu možda i ne vidi jer imamo relativno visoke nominalne stope, ali kada dođemo do porezne matematike, tada vidimo da naš porezni klin i nije tako loš, pogotovo u usporedbi sa zemljama Središnje i Istočne Europe.
Ali to ne znači da smo gotovi, tako da AmCham i ove godine ima preporuke od kojih bi izdvojio ograničavanje osnovice za doprinos za zdravstveno osiguranje, daljnje smanjenje stopa poreza na dohodak te porezne olakšice za zdravstvene troškove.“ naglasio je Vladimir Nol.
Krešimir Lipovšćak, partner iz Crowe Hrvatska je predstavio AmCham-ove preporuke kroz prezentaciju „Porez na dobit – unaprjeđenje investicija”.
„Poticaji za ulaganje u istraživanje i razvoj ključni su za poticanje rasta i konkurentnosti hrvatskog gospodarstva. Kako bi Hrvatska privukla više investicija i potaknula inovacije, nužno je unaprijediti postojeći sustav poticaja kroz konkurentnije mjere usmjerene prema istraživanju i razvoju. Takvim pristupom povećala bi se atraktivnost poslovnog okruženja, osigurala dugoročna održivost ulaganja i otvorio prostor za razvoj inovativnih rješenja koja Hrvatsku mogu učiniti predvodnicom u regiji.“ istaknuo je Krešimir Lipovšćak.
Na panel raspravi "Porezna strategija za konkurentnije gospodarstvo" koja je uslijedila sudjelovali su Božidar Kutleša, ravnatelj, Porezna uprava; Tomislav Mesić, član Uprave/ direktor financija, Ledo plus i Ralph Rogobete, Government Affairs and Policy Manager, Rumunjska i Hrvatska, Mastercard. Sudionici su raspravljali kako porezna politika može postati snažan alat za jačanje konkurentnosti Hrvatske te stvoriti povoljno okruženje za gospodarski rast i razvoj.
Od 1998. godine AmCham Hrvatska predstavlja poslovne interese američkih, međunarodnih i hrvatskih poduzeća. S više od 350 članova, koji zapošljavaju oko 100.000 osoba, glas smo međunarodnih poduzeća u Hrvatskoj. Prvi smo izbor međunarodnih poduzeća u zagovaranju javnih politika.
pridružite nam se