AmCham je održao 6. izdanje konferencije na temu digitalne transformacije Hrvatske koja je okupila 160 ključnih predstavnika institucija, poslovne zajednice i medija. Na konferenciji se razgovaralo o trenutačnoj poziciji Hrvatske na putu u europsko digitalno desetljeće. Naglasak konferencije je bio na umjetnoj inteligenciji i digitalnoj transformaciji te njihovim implikacijama na poslovnu zajednicu, radna mjesta i živote građana.
Andrea Doko Jelušić, izvršna direktorica AmCham-a je istaknula da upravo AmCham bio snažni zagovornik usvajanja i primjene novih tehnologija u Hrvatskoj u područjima elektroničnog plaćanja upravnih pristojbi, virtualnih ročišta na sudovima, digitalne transformacije zdravstva, novog elektroničkog oglasnika javne nabave, e-mobilnosti i digitalizacije komunikacije poduzeća s Poreznom upravom. AmCham također organizira godišnju poslovnu delegaciju u SAD gdje hrvatske kompanije imaju priliku učiti o najnovijim trendovima digitalne transformacije od američkih poduzeća koja su njihovi predvodnici.
Rina Musić, predsjednica Vijeća upravitelja AmCham-a naglasila je kako je većina od 330 tvrtki članica AmCham-a u procesu vlastite digitalne transformacije, na što smo ponosni i voljeli bismo vidjeti takav trend u cijeloj Hrvatskoj.
Projekt europskog digitalnog desetljeća i ambiciozni ciljevi digitalizacije koje Europska unija postavlja pred države članice bile su teme izlaganja voditeljice Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj Zrinke Ujević. Ostvarivanje tih ciljeva bit će moguće značajnim izdvojenim EU sredstvima.
Tamás Kárpáti, Iron Mountain je održao prezentaciju o prevladavanju jaza između fizičkog i digitalnog putem umjetne inteligencije i strojnog učenja, kako bi institucije mogle maksimalno iskoristiti svoju podatkovnu imovinu.
O konkretnim primjerima primjene umjetne inteligencije u poslovanju imali smo prilike čuti od Lidije Karage iz Poslovne inteligencije, koja je naglasila važnost dobre politike upravljanja podacima za uspješnu primjenu AI-a.
Na panel raspravi “Napredak Hrvatske u europskom digitalnom desetljeću” sudjelovali su Bernard Gršić, državni tajnik u Središnjem državnom uredu za razvoj digitalnog društva; Gordan Vidić, Iron Mountain; Mislav Galler, Telemach; Renata Vujasinović, Visa te Tajana Hašperger, Hewlett Packard Enterprise operated by Selectium. Usuglasili su se da značajna europska sredstva za zelenu i digitalnu tranziciju mogu pomoći Hrvatskoj da do 2030. godine još ambicioznije ostvari ciljeve i dosegne prosjek država članica EU-a u području digitalizacije. Sudionici rasprave su govorili i o recentnim tehnološkim trendovima, razvoju digitalnih vještina, kibernetičkoj sigurnosti i razvoju digitalne ekonomije i javne uprave.
Na drugoj panel raspravi „Umjetna inteligencija: potencijali i prilike“ sudjelovali su Karlo Ressler, zastupnik u Europskom parlamentu i Andrea Čović Vidović iz Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj koji su dali pogled EU institucija na razvoj i primjenu umjetne inteligencije. Na istom panelu predstavnici vodećih tehnoloških kompanija Joško Mrndže, Google i Vedran Bajer, Microsoft dali su uvod u razvoj tehnologije i pogled na prilike u primjeni u gospodarstvu. Joško Mrndže održao je i inspirativnu prezentaciju o Googlovoj viziji budućnosti primjene umjetne inteligencije.
Od 1998. godine AmCham Hrvatska predstavlja poslovne interese američkih, međunarodnih i hrvatskih poduzeća. S više od 350 članova, koji zapošljavaju oko 100.000 osoba, glas smo međunarodnih poduzeća u Hrvatskoj. Prvi smo izbor međunarodnih poduzeća u zagovaranju javnih politika.
pridružite nam se