Predstavnici AmCham-a sastali su se s gospodinom Zvonimirom Majićem, načelnikom sektora za gospodarenje posebnim kategorijama otpada u pratnji s kolegama gđom Žanom Žaić i gosp. Žarkom Lukićem iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Tema sastanka bila je AmCham-ovo stajalište „Komentari na Pravilnik o ambalaži i otpadnoj ambalaži, plastičnim proizvodima za jednokratnu uporabu i ribolovnom alatu koji sadržava plastiku“.
Različito označavanje ambalaže pića koja je u sustavu povratne naknade, za pića namijenjena prodaji na hrvatskom tržištu u odnosu na pića namijenjena izvozu, koja su prema uređenju zakonodavca izuzeta iz sustava povratne naknade (članak 17. stavak 2. u vezi sa člankom 30. stavkom 7. Pravilnika) sa sigurnošću rezultira dodatnim opterećenjima onih proizvodnih industrija koje sudjeluju u značajnom postotku u svim prihodima države.
AmCham kao i njene članice svojim prijedlozima su konstruktivno sudjelovale u procesu javnog savjetovanja te i ovom prilikom pozdravljaju i podupiru nastojanja Vlade u ispunjenju cilja većeg recikliranja ambalažnog otpada i općenito smanjenja količine otpada.
Inzistiranje na samo jednom načinu primjene zakonskog rješenja koje neminovno dovodi do značajnog povećanja logističkih i administrativnih troškova pojedinim industrijama, ne nudi cjelovito rješenje problema, treba se revidirati te stoga AmCham predlaže:
-Omogućiti uredbom koja se tek treba donijeti (članak 30. stav. 13. Pravilnika) da se za ambalažu pića namijenjenog izvozu plaća naknada u paušalno utvrđenom iznosu, manjem od iznosa naknada utvrđenih za ambalažu pića koje se stavlja na tržište Hrvatske. U tom slučaju bi proizvođači pića podmirivali iznose utvrđenih paušalnih naknada za svu izvezenu količinu.
-Platiti iznos naknada za onu ambalažu od pića koja se i vratila. U tom slučaju bi trebalo obvezati proizvođače na dostavljanje internih izvještaja o proizvodima plasiranim na hrvatsko tržište, obvezati Fond na redovito izvještavanje o stopama povrata te bi proizvođači na utvrđenu razliku ambalaže pića podmirili povratne naknade.
Usmjerenost javnih vlasti na aktivnosti vezane uz ciljeve kružne ekonomije je očekivano. AmCham smatra da je u ostvarivanju tih ciljeva potrebno partnerstvo s poslovnom zajednicom i ostalim dionicima. Za produktivnu suradnju industrije i nadležnih institucija na njihovom ostvarenju i osiguranju potrebnih financijskih sredstava nužno je dugoročno planiranje aktivnosti i troškova te AmCham poziva na ostvarenje dijaloga u kojem bi se jednako sagledali očekivanja i potrebe javne vlasti, ali i potrebe i mogućnosti predstavnika industrije na kojima upravo značajan dio ostvarenja kružne ekonomije i počiva.
Predstavnici AmCham-a na sastanku bili su Andrea Doko Jelušić, AmCham; Linda Križić, Heineken Croatia; Lejla Dautović, Atlantic grupa; Ivan Mesić, Carlsberg Croatia; Vlasta Nesek, Zagrebačka pivovara; Sandra Bartolec Kovačević, Coca Cola HBC i Dražen Malbašić, AmCham.
Od 1998. godine AmCham Hrvatska predstavlja poslovne interese američkih, međunarodnih i hrvatskih poduzeća. S više od 350 članova, koji zapošljavaju oko 100.000 osoba, glas smo međunarodnih poduzeća u Hrvatskoj. Prvi smo izbor međunarodnih poduzeća u zagovaranju javnih politika.
pridružite nam se