Prevencija, kontrola i smanjenje pušenja
Prevencija, kontrola i smanjenje pušenja
Američka gospodarska komora u Hrvatskoj objavila je novo stajalište „Prevencija, kontrola i smanjenje pušenja“.
Pušenje je jedan od vodećih promjenjivih čimbenika rizika za ljudsko zdravlje. Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije, godišnje u svijetu više od 8 milijuna ljudi umre zbog posljedica aktivnog ili pasivnog pušenja. Većina tih smrti rezultat je aterosklerotskih kardiovaskularnih bolesti, raka pluća i kronične opstruktivne plućne bolesti.
Unatoč brojnim kampanjama protiv pušenja, posljednjih desetljeća se prati usporavanje pada broja pušača koji je dosegao plato. Svjetska zdravstvena organizacija procjenjuje da će 2025. godine na svijetu i dalje pušiti milijardu stanovnika, a Europska unija je u okviru Europskog plana borbe protiv raka postavila cilj smanjenja udjela pušača u ukupnoj populaciji na 5% do 2040.-te godine.
Uzimajući u obzir sve navedeno, AmCham ovim stajalištem ima za cilj pružiti sveobuhvatan pregled trenutnog stanja u Hrvatskoj, analizirati postojeće mjere i politike, te predložiti konkretne korake kojima bi se osigurao brži i učinkovitiji odgovor na ovaj javnozdravstveni izazov.
U Hrvatskoj, uz zakonsku regulativu, provode se različite mjere i programi za prevenciju pušenja, kao i za prestanak pušenja. Međutim, rasprostranjenost i dostupnost tih programa nije dovoljna kako bi se pružila pomoć svim pušačima koji žele prestati pušiti, onima koji su uspjeli prestati pušiti kako se ne bi vratili pušenju, ali i zaštititi nepušače. Sprječavanje početka pušenja kod maloljetnika ključno je za smanjenje stope pušenja u budućnosti, a intenzivni programi kojima se ukazuje na štetnost pušenja te se potiču pušači da prestanu pušiti iznimno su bitni za prevladavanje ovog javnozdravstvenog izazova.
U skladu sa svim navedenim, u stajalištu se predlažu sljedeće preporuke za brži i učinkovitiji odgovor na ovaj javnozdravstveni izazov:
- Nacionalna strategija borbe protiv pušenja
- Unapređenje sustava podrške pušačima
- Unaprjeđenje programa prevencije
- Unapređenje nacionalnog zakonodavnog okvira
- Poticanje istraživanja nove generacije duhanskih i nikotinskih proizvoda
- Uvođenje nove kategorije u CEZIH
- Kontrola sukladnosti proizvoda